![]() |
|
#1
|
|||||
|
|||||
![]() Cute looking boxer. Nice to see her face isn't too scrunched up.
What are you guys feeding for dog food? I am feeding one of the most expensive brands out there, and my costs aren't near yours. My dog eats about 3 cups per day, what do yours eat? Of course my dog is 10 1/2 years old as well, but still very active - that's a boxer thing for sure!!! ![]() |
#2
|
|||||
|
|||||
![]() Mine get the turkey Evo. It has carbs in it due to the high activity levels of the pups. My old guy was on the Evo red meat chunks, he loved it!! They also get chicken breast, thighs and legs cooked with the bones removed of course, liver, kidney, and whatever else we might be eating. I have the kibble out for them when they are hungry, however I cook their meals. As a matter of fact, I am making their breakfast right now
![]() Some days they will eat their kibble and then go without touching it for a few days... depends on how much they did that day. They do get treats of dog cookies, and cheese as well. They are spoiled but they are my only children. Quote:
|
#3
|
|||||
|
|||||
![]() My girl in on Orijen - Six Fresh Fish. She also gets mixed in her food 1 can of sardines a week, a couple scoops of yogurt every other day and an egg on Sunday mornings. She also gets small cheese cubes, bananas, apples, oranges, and other fruits/vegs for treats. Oh, and the occasional bull stix, but only out in the backyard.
![]() I have been meaning to pick up some quality salmon oil and also some flax seed to add to her diet as well. Any suggestions on what is best to get? ![]() P.S. I hope we aren't derailing your thread Catherine.. ![]() |
#4
|
|||||
|
|||||
![]() I buy the organic golden ground flax seed from Costco... for $9.99. Large container and awesome price. I buy it for myself for my yogurt, but always share it with the pups. Not too sure where to get the salmon oil, but I would think Costco would have it there too.
Quote:
|
#5
|
|||||
|
|||||
![]() Our dogs eat Acana & Orijen (which are sister foods), along with 2 cans of wet food each per week, they eat 3 and 2 eggs each throughout the week, plus they carrots, apples, cherry tomatoes, etc. They also get bully sticks, and other chew treats as well.
We go through two of the large bags of each Acana and Orijen per month. They cost $85 and ~$100 each. Sometimes the bags go a little fruther then other months, but when you average it out, its about 2 large bags a month. Puppy is still available as of today. I am really hoping she goes to a good home. She is in Lloydminister right now, but the woman who owns her is willing to drive her into Calgary for a meet and greet. |
#6
|
|||||
|
|||||
![]() Do you know which breeder she came from by any chance?
|
#7
|
|||||
|
|||||
![]() Oi... Please don't get into dog ownership costs
![]() ![]() Kinda like kids - ya can't put your budget together around them, because as soon as you've done that; she goes and grows out of all her clothes overnight and mom's gotta go buy her a new wardrobe thats 3 sizes bigger before school in the morning... Although reserve slush funds are definitely handy for pets & kids... Pepper (at 14 months old) had a Fibrocartilogenous embolism back in feb - basically became a quadriplegic in a matter of 20 minutes after a minor sprain in her paw. She's mostly recovered now (still has a bit of a limp) but that was a ridiculously expensive vet bill... Yeah I'm a dummy, we're finding an insurance plan for the dogs now ![]()
__________________
By reading, replying to, commenting about, or in any way accessing the material in this post; including but not limited to storing in a database, retrieving from a database, viewing in a web browser, including it in or making a reference to it in a legal document, or accidentally glancing at it you agree to send me $100. |