View Single Post
  #11  
Old 10-13-2013, 01:35 AM
mrhasan's Avatar
mrhasan mrhasan is offline
Member
 
Join Date: Jun 2012
Location: Calgary
Posts: 2,893
mrhasan is on a distinguished road
Default

Quote:
Originally Posted by Acrowhora View Post
Been using prodibio bio-digest and bioptim for a while now and love the results.also using the ff KZ additives:amino acid,amino acid lps,pohl's xtra,coral vitalizer,k potassium balance,sponge power,macro elements,iron,and I'm getting good coloration and growth.just purchased coral snow and dosed on Friday but haven't noticed any changes yet(too early perhaps)
Basically you are using almost all the required zeovit products other than the basic four used for ULNS :P So why not use the complete system

Quote:
Originally Posted by Proteus View Post
I think once you look into the cost of the two programs zeo will be more costly.

I run some zeo products in my tank and the zeo products are twice as much

I can get. Prodi for $40 big box

All the zeo foods are $50+. Per bottle.

Give it a shot u may love it




Myself though prodi runs me $120 a year
The zeo foods prob over $300 a year
Well here's the difference. The $120 cost that you are pointing out is only to reach ULNS. Afterwards, you will have to start dosing other stuffs to reach the point where you appreciate you did the ULNS in the first place (and hence the added cost).

Prodibio biotim + biodigest (15+15 vials box) costs $40 (taking the cost you posted).

My tank is 70 gallon (net volume). So basically, I will have to dose the exact same amount that a 100 gallon would dose. Each vial cost $1.3 (excluding TAX). Basically, I will have to dose 4 vials every 15 days (2 + 2) thus, costing me 8 vials every month ($10.6). Afterwards, I will have to reach out to add elements like CV (+$50), CS (+$50), xtra (+$50)....etc.....cost actually starts getting build up.

It would be wise to compare prodibio's cost directly to the basic four.

1lt of zeolite = $17. This will go will be enough for 16 weeks/4 months (500lt is needed for my tank). So, this costs $4.25.

Zeobac 10ml = $20. For my tank, I will have to dose 3 drops (perhaps) twice per week. Hence 6 drops per week or 24 drops per month. That equals to around 1ml per month. So this bottle will cost me $2/month.

Zeofood 50ml = $20. For my tank, I will have to dose 3 drops (perhaps) twice per week. Hence 6 drops per week or 24 drops per month. That equals to around 1ml per month. So this bottle will cost me $0.4/month

Zeostart 250ml = $45. For my tank, I will have to dose 0.5ml daily. Thus 15ml monthly. So this bottle will cost me $2.7/month

So, basically, prodibio would cost me $10.6/month for the same result (being optimistic here) that zeovit would do for $9.35/month. Rest of the cost will incur depending on personal ways and views. But basically, to maintain ULNS, that's the cost for my tank.

Generally, in zeovit forum, people who run full form of zeovit predicts a cost of $20-25/month on a moderately sized tank. So, extrapolating that results in a maximum of $300/year. I am sure that will go up with prodibio if you follow the same dosing regime as with complete zeovit system.

Quote:
Originally Posted by e46er View Post
I dosed the same 3 you bought for close to a year with no noticeable difference when I started or when I quit except my wallet was lighter.
Like Albert said, I am also reading this for the first time that those 3 didn't work, esp coral snow. Don't really know....
__________________

You wouldn't want to see my tank. I don't use fancy equipment and I am a noob
Reply With Quote