I'm not local but food for thought:
-add up your total monthly household expensives/bills
-determine how many $$'s it takes to run your household/month
-add to it a profit you need to see in order to make it worthwhile
-divide it down by roughly 30 days a month
-figure out what you'd need to sell per day
If the numbers seem do-able I say go for it!!!
If the numbers aren't looking good, do it as a "second job" open evenings and weekends!!
Cheers and g-luck!!
|