Quote:
Originally Posted by corpusse
The reef crest brand J&L sells is just over $3 a gallon. Given your current needs that would work out to about $3 a month (you need calcium and alk). I think it's even cheaper if buy the larger brs style containers. Considering my needs I buy the pre portioned ones just because it's easier and isn't costing me more then a couple of bucks a month.
|
I’m currently using the Reef crest preportioned packs and this has worked well for me. They mix cleanly and are relatively inexpensive. Watch for Boxing Day or Black Friday sales and you can get it even cheaper! Stock up.
